Kapelusze to dodatki do stylizacji, które urozmaicają każdy strój. Niewątpliwie zwracają też uwagę wielu przechodniów. Wychodzi więc na to, że trzeba mieć dużo odwagi, aby założyć kapelusze. To jednak nie zmienia faktu, że to nakrycie głowy jest niezmienni modne. Jaki kapelusz wybrać w tym sezonie? Czym się charakteryzują poszczególne wzory? Do jakiego kształtu twarzy pasuje określone nakrycie głowy? Na te i inne pytania odpowiada w dzisiejszym artykule nasza stylistka.
Kapelusze. Krótka historia
W ubiegłym wieku kapelusze były nieodłącznym elementem stylizacji każdego mężczyzny. Podobny los czekał wiele ubrań i dodatków – najpierw nosili je tylko panowie. Później panie przemyciły ubrania i kapelusze do swoich szaf, a wyglądały w nich jeszcze lepiej więc szybko się przyjęły. Kapelusze były pierwotnie przez wyższe warstwy społeczeństwa. Wśród niższych było dopuszczalne inne nakrycie głowy, jakim jest kaszkiet. Później kapelusze na krótką chwilę zniknęły z modowych wybiegów i ulic. Znawcy mody mają teorię, że stało się to za sprawą amerykańskiego prezydenta Johnego Fitzgeralda Kennedy’ego. Stwierdził on, że źle wygląda w kapeluszach i nie będzie ich nosił. Zakochani w prezydencie obywatele szybko poszli w jego ślady. A chwilę później kapelusze przestał nosić cały świat, ponieważ wszystko co amerykańskie było (a może nadal jest) lepsze, świeższe i doskonalsze. Dziś na szczęście te nakrycia głowy są znów modne. Każdy może sobie wybrać kapelusz odpowiedni dla siebie.
Dobór kapeluszy do twarzy
Dla właścicieli twarzy pociągłej najlepsze będą kapelusze, które optycznie przedłużą twarz. Rondo nie powinno być więc zbyt duże. Najlepiej sprawdzą się te średniej wielkości, mocno wywinięte. Nie polecamy w tym wypadku wyboru wąskiej główki. Dla kobiet o twarzy pełnej z czystym sumieniem możemy polecić nakrycie głowy o szerokim rondzie. Radzimy też unikać kapeluszy, które mają stożkowe główki. Mogą wyglądać komicznie. Rolę będzie grał w tym wypadku także sposób noszenia kapelusza: nigdy zsunięty na tył głowy, zawsze przechylony na bok. Dla właścicieli twarzy kwadratowej polecamy unikać nakrycia głowy, które mają ostre krawędzie. Główka kapelusza powinna być szeroka, ani nie za wysoka. Szeroka i niska główka kapelusza i średniej szerokości proste rondo to lista cech kapelusza, który powinny wybierać kobiety z dużym nosem. Z kolei w przypadku odstających uszu zalecane są ronda wywinięte ku dołowi. Takie sprawdzają się najlepiej, jeśli chodzi o kreowanie wizerunku.
Fedora
Fedora to najbardziej popularny model, który wymyślono na początku ubiegłego stulecia. Jego cechami charakterystycznymi są wklęsła fałda wzdłuż główki oraz dwie fałdy symetrycznie rozłożone na przodzie kapelusza. Tylna część jest zaś delikatnie wywinięta ku górze. Fedora to kapelusz chętnie noszony przez wiele znanych postaci. Mogą go nosić zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Jeśli tylko zechcecie możecie dopasować ten kapelusz do płaszcza w karmelowym kolorze. Wybierzecie się w nim na spacer, do pracy czy na zakupy. Kapelusz fedora bez wątpienia wzbogaci Waszą stylizację. Inni przechodnie będą zwracali uwagę na Waszą stylizację, która wielu osobom wyda się na dopracowaną w każdym szczególe. Kapelusz fedora to doskonały dodatek, który każda kobieta powinna mieć w swojej szafie. Te i inne modele znajdziecie w sklepie ebutik.pl
Homburg
Te kapelusze były znane w XIX wieku, ale najbardziej popularne stały się mniej więcej od roku 1920. Mają one główki z wklęsłą fałdą, ale w odróżnieniu od fedory brakuje im symetrycznych fałd na przedniej części główki. Rondo kapelusza nie jest zbyt szerokie. Wywija się do góry na całej swej okrągłości. Najczęściej kapelusze obszyte są ozdobną taśmą. Homburg to ulubione nakrycie głowy króla Edwarda VII. W Polsce komburg na pewno został zapamiętany jako nakrycie głowy Stanisława Aniła, który był gospodarzem domu przy Alternatywy 4. Wprawdzie kapelusz noszony był początkowo przez mężczyzn, ale dziś chętnie wkładają go także panie. Pasuje do stylizacji, których główną częścią jest garnitur. Tworząc taką stylizację panie nie mogą zapomnieć o lakierowanych mokasynach. Całość stworzy niepowtarzalny look, który będziecie mogły założyć do pracy, ale także na ważną uroczystość rodzinną. Wiele zależy od tego, w jakim stylu lubicie się nosić.
Panama
Panama to zupełnie inny model, który jest wykonywany ze specyficznego materiału. Po tej cesze można go zawsze rozpoznać. Tym materiałem są liście rośliny, która wyglądem przypomina do złudzenia palmę. Nazywa się ją fachowo łyczkowcem dłoniastym. Roślina ta jest sadzona tylko w Ameryce Południowej i Środkowej. To nie zmienia jednak faktu, że wywodzi się z Ekwadoru. Panama jest ręcznie wyplatana z tej rośliny. Jakość kapelusza zależy od tego, jak gęsty jest splot wspomnianej rośliny. Panama może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów, jeśli jest dobrze wykonana, a jakość rośliny jest najwyższa. Panama może być każdym rodzajem kapelusza, ale najczęściej tworzy się ją na krój fedory.