Krem SPF 30 do opalania

Latem nasza skóra wystawiona jest na ciągłe działanie słońca, przez to też często może być wysuszona, zaczerwieniona, a nawet skłonna do wyprysków. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim nie tylko regularnie nawadniać swój organizm i oczyszczać skórę twarzy, lecz także stosować odpowiednią ochronę. Pomoże w tym krem SPF, który odpowiednio dobrany, będzie doskonale chronił, nawilżał i odżywiał. Zobaczcie, jak to zrobić!

Podstawy letniej pielęgnacji

Jak zadbać o siebie w trakcie sezonu wakacyjnego? Oprócz picia odpowiedniej ilości wody i zdrowego odżywiania, warto zafundować sobie także właściwą pielęgnację skóry. Co powinnaś zatem robić w jej ramach?

  • Nawilżenie

To podstawa, bez której Twoja skóra będzie sucha, łuszcząca i napięta, a także z większymi skłonnościami do przebarwień i innych niedoskonałości. Nawet, jeśli na co dzień borykasz się z cerą tłustą, latem koniecznie stosuj nawilżające kremy i serum, które pomogą Ci utrzymać jej odpowiedni poziom natłuszczenia i sprężystości. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić i jeśli masz problemy z nadmiernym wydzielaniem sebum, wybierać kosmetyki dedykowane cerze przetłuszczającej się.

  • Peeling

Oczyszczanie twarzy z resztek makijażu, brudu i kurzu, to pierwszy krok ku gładkiej, jasnej cerze. Szczególnie, kiedy na dworze jest gorąco, a pot, makijaż, a czasem także i drobinki piasku, zapychają nasze pory. By uzyskać dobre efekty, warto stosować delikatny peeling przynajmniej raz dziennie, najlepiej na noc, kiedy skóra ma szansę się zregenerować.

Krem SPF - emulsja po opalaniu
Kosmetyki na lato i dobre kremy SPF dostępne są w ofercie sklepu ebutik.pl
  • Posłoneczny opatrunek 

Nie tylko krem SPF powinien znaleźć się w naszej kosmetyczce na lato. Warto dodać do niej także kojące balsamy i emulsje, które pozwolą złagodzić podrażnienia i zaczerwienia skóry po jej długiej ekspozycji na słońce. Szczególnie zainwestuj w te, które mają w składzie naturalne składniki, jak aloes, ekstrakty roślinne i pantenol.

  • Witaminowa bomba

Oprócz diety i nawilżenia, bardzo kluczowe jest także odżywianie skóry od zewnątrz. Latem zdecydowanie przyda Ci się witamina A i E, które będą ją chronić przed fotostarzeniem, przebarwieniami i utratą jędrności. Warto także postawić na suplementy, uzupełniające beta karoten, który pozwoli Ci się pięknie przyrumienić, a jednocześnie nie utracić prawidłowego uwodnienia.

Krem SPF – jaki wybrać filtr?

Wybór faktoru, czyli filtra, jaki posiada krem SPF, jest zależny tak naprawdę wyłącznie od naszego fototypu i rodzaju urody. Zazwyczaj przyjmuje się, że im jaśniejsza cera, tym wyższy powinien być faktor dobieranego filtru. Zobacz, który z nich będzie odpowiedni dla Ciebie:

  • 30-50 – polecane zwykle typom „celtyckim”, czyli osobom o bardzo jasnej cerze, z piegami i rudymi włosami, a także skłonnym do poparzeń słonecznych, które praktycznie nigdy nie utrzymują opalenizny.
  • 20-30 – typ „północnoeuropejski” jasna cera, niewielka ilość piegów, blond/rude włosy. Przy tym fototypie zwykle po długiej eskpozycji skóra ulega poparzeniu, choć z odpowiednim filtrem, jest w stanie opalić się na „brązowo”.
  • 12-15 – typ „środkowoeuropejski”, inaczej mieszany. Zazwyczaj osoby o kasztanowych, brązowych włosach, dość jasnej skórze, która opala się stopniowo i raczej rzadko dochodzi do poparzenia.
  • 8-12 – typ „południowoeuropejski”, czyli ciemna, oliwkowa cera o włosy. Skóra ta praktycznie zawsze opala się na brązowo i bardzo rzadko, w minimalnym stopniu doznaje oparzeń. Mimo to wciąż jest podatna na fotostarzenie, dlatego bez wyjątku przy niej również warto stosować krem SPF.

Krem SPF a rodzaj cery

Masz tendencję do przetłuszczania? A może Twoja skóra jest wrażliwa i potrzebuje dodatkowej ochrony? Sprawdź nasz mini poradnik i wybierz odpowiedni krem SPF do twarzy:

  • Cera tłusta

W Twoim przypadku genialnie sprawdzi się matujący krem SPF, który zaabsorbuje nadmiar wydzielanego sebum. Zostawi on na skórze rodzaj niewidzialnej powłoki i będzie zapobiegać jej świeceniu się. Warto przy tym pamiętać, by dobrać także odpowiednią konsystencję kosmetyku. Nie powinien on być ciężki i bardzo tłusty, i raczej opierać się na lekkiej, nieco rzadszej formule.

  • Cera sucha i wrażliwa

Oprócz ochrony, kluczowe jest przy nich także głębokie nawilżenie. Dlatego stawiaj po gęste, natłuszczające kremy z filtrem UV, które zapewnią działanie kojące i łagodzące, a także niwelujące podrażnienia. Nie stosuj jednak zbyt ciężkich i tłustych kremów. Ich konsystencja powinna szybko się wchłaniać, by dobrze sprawdzała się pod makijaż.

  • Cera naczynkowa, trądzikowa, problematyczna

Do tego typu skóry należy podchodzić z dużą dbałością i ostrożnością, jako że wymaga ona specjalnej pielęgnacji. Konieczne jest zatem stosowanie kremów z filtrem z wysokim faktorem, który będzie chronił delikatne naczynka przed ich rozszerzaniem. Do cery skłonnej do przebarwień, warto dodatkowo stosować także kremy rozjaśniające, a trądzikowej, o działaniu normalizującym wydzielanie nadmiaru sebum i powstawaniu zaskórników.

Jak aplikować krem SPF, by był skuteczny?

Kremy z filtrem UV powinno się stosować, niezależnie od temperatury i pory roku. Tak naprawdę powinny być one obowiązkowym punktem codziennej pielęgnacji. By były efektywne i nie zapychały skóry, należy je nakładać po oczyszczeniu twarzy i zaaplikowaniu kremu nawilżającego, najlepiej pod makijaż. Warto jednak pamiętać, że jednorazowe nałożenie kremu nie wystarczy i trzeba je odnawiać przynajmniej 2 do 3 razy dziennie, szczególnie na dużym słońcu. Można także stosować pudry bądź mgiełki SPF, znacznie łatwiejsze do zastosowania, a także kremy BB, które dodatkowo wyrównają koloryt skóry. Proces „odświeżania” filtra UV powtarzamy zwłaszcza po kąpieli oraz wysiłku fizycznym, kiedy film na skórze może być już znacznie mniej skuteczny.

 

Przeczytaj także: Kosmetyki na lato – triki na świeży wygląd w upalne dni

Temat dla Ciebie: Kosmetyki na plażę – musisz je mieć